Dlaczego warto jeść regularnie?

Dieta wegetariańska, bezglutenowa, bezmleczna, a może regularne odżywianie?

Wiele osób tłumaczy się brakiem czasu na regularne jedzenie posiłków – to błąd! Dlaczego trzeba jeść co 3-4 godziny? Aby nasz metabolizm utrzymywał się na właściwym poziomie potrzebna jest energia dostarczana z pożywienia. Organizm potrzebuje energii (kalorii) nie tylko na podstawowe funkcje życiowe jak oddychanie, poruszanie, utrzymywanie ciepłoty ciała, ale także trawienie. Jeśli układ pokarmowy dostaje pożywienie- zużywa energię. Jeśli ominiesz porę jedzenia Twój metabolizm spowalnia i organizm dostaje sygnał, że trzeba robić zapasy. Tym sposobem kolejny zjedzony posiłek może odłożyć się na wypadek ?głodówki? w postaci tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak, ponieważ metabolizm spowalnia, a dostarczona energia nie zostaje na bieżąco wykorzystana.

Na dłuższą metę, spożywając nieregularnie posiłki ten stan może się pogłębiać. Na trawienie poszczególnych składników odżywczych potrzeba określonego czasu. Węglowodany trawią się najszybciej. Jednak należy pamiętać, że mogą być one proste lub złożone. To także wpływa na czas, w jakim energia zostaje wykorzystana. Białka mają właściwości podnoszące termogenezę. Oznacza to, że na ich trawienie organizm potrzebuje więcej energii niż ta pochodząca z białka. W ten sposób organizm może pobierać energię z zapasów tkanki tłuszczowej. Najdłużej trawione są tłuszcze. Potrawy zawierające tłuszcze dłużej zalegają w układzie pokarmowym co odczuwamy jako sytość.

Warto także zwrócić uwagę, że tłuszcze dzielimy na ?dobre? i ?złe?. Nie rezygnujmy zatem z tych ?dobrych?. Jedz posiłki w równych odstępach czasu, co pozwoli na właściwe wykorzystanie zjedzonych kalorii i utrzyma metabolizm na stałym poziomie oraz co najważniejsze, daje nam stałe uczucie sytości dzięki czemu nie musimy podjadać między posiłkami i zapobiega odkładaniu tkanki tłuszczowej.

Regularne spożywanie posiłków powinno stanowić fundament jadłospisu. Przede wszystkim jest wskazane uwzględniając dietę dzieci i dbałość o zdrowie najmłodszych. Będąc nieprzerwanie zabieganym, warto zadbać o dostawę wysokiej jakości produktów żywieniowych, na przykład korzystając z usług zdobywającego ostatnio popularność cateringu.